Şirince

ŞİRİNCE VE ÇEVRESİNDE GÖRÜLEBİLİCEK YERLER

LOKASYON VE YOL TARİFİ:

Özel araç ile gelecekseniz; Önce İzmir’e / Selçuk’a gelin. İstanbul’dan İzmir’e gelirken feribotla Yalova’ya 40 dakikada geçebilirsiniz. İzmir- Aydın otobanı ile Selçuk’a gelin. Yol çok rahat. Yol çok düzgün, gidiş geliş ayrı. Üç hatlı. Otomobilinizle gelirken İzmir- Aydın otoyolu Selçuk çıkışından 12 km sonra Selçuk girişinde sola sapacağınızı hatırlatalım

Selçuk’ta Benzin istasyonu karşısındaki ŞİRİNCE yol tabelalarını takip ederek iki yanı zeytinlikler, meyvelikler arsından,  virajları ve rampayı geçerek 8 km.lik yolculukla tarihe, dağdaki Efes’e, ŞİRİNCE’YE ulaşırsınız. Dolmuş Durakları’nın hemen önünde Selanik Pansiyon tabelamızı göreceksiniz.

Alternatif Ulaşım Yolları…​

Hava Yolu : İzmir / Adnan Menderes Havalimanı’na ineceksiniz.

Yolcu Otobüsü : İzmir’e geldiyseniz; Otogardan Kuşadası, Selçuk, Efes yönüne özellikle yaz sezonunda kolaylıkla otobüsler bulabilirsiniz.

Demiryolu : Selçuk’a gelebilirsiniz.

Şirince Dolmuşları : İzmir Otogardan Selçuk & Şirince yönüne Minibüs seferleri var. Selçuk’tan ise, Şirince’ye her saat başı dolmuş bulabilirsiniz.

ŞİRİNCEYE YAKIN GÜNÜBİRLİK GEZİLEBİLECEK MESAFE UZAKLIKLAR

Şirince’den Pamukkale 215 km. (3 saat)Şirince’den Selçuk 7 km. (10dk.)Şirince’den Tire 50 km. (1/2 saat)Şirince’den Kuşadasi 15 km. (30dk.)Şirince’den Klaros 15 km. (25 dk.)Şirince’den tren İstasyonu Müzesi 15 km. (25 dk.)Şirince’den Dilek Yarımadası Milli Parkı (Kalamaki Milli Parkı) 35 km. (40 dk.)Şirince’den Kuşadasi 13 km. (25 dk.)Şirince’den Ödemiş 80 km. (1 saat)Şirince’den Ödemiş Kayak Merkezi 80 km. (1 saat)Şirince’den Adnan Menderes Havalimanı 55 km. (45 dk.)Şirince’den Milet 50 km (1 saat)Şirince’den Efes 9 km. (15dk.)Şirince’den Meryem Ana Evi 10 km. (15dk.)Şirince’den Efes Plajı (Pamucak) 10 km. (20dk.)Şirince’denAphrodisias 130 km. (2 saat)Şirince’den Bergama 180 km. (3 saat)Şirince’den Bodrum 205 km. (2-3/4 saat)Şirince’den İstanbul: 690 km. (10 saat) (Bandırma feribotu ile 6,5 saat)Şirince’den Marmaris: 240 km. (4 saat)Şirince’den Milas: 120 km. (2 saat)

SELÇUK

Selçuk, dünyanın en büyük açık hava müzelerinden biridir. Antik Çağ’ın en önemli yerleşim yerlerinden biri olmuştur.

Selçuk’ta bulunan tarihi yapıların büyük bir bölümü ayaktadır. Efes ören yeri, Türk ve dünya turizmi açısından çok önemli bir merkezdir. Efes Arkeoloji Müzesi ülkemizin en çok ziyaret edilen müzelerinin başında gelir. Selçuklu sanatının en önemli eserlerinden biri olan İsa Bey Camisi Selçuk’tadır. Cami, hem avlulu Türk Camisi tipinin, hem de Anadolu sütunlu camilerinin bilinen en eski örneğidir.

Selçuk’ta ayrıca, Şirince köyü, kırsal turizmin güzel bir örneğidir. İlk çağın en ünlü şehirlerinden biri olan Efes, Küçük Menderes Nehri’nin sularını boşalttığı körfezin yakınında kurulmuştur. Tarıma elverişli toprakları, doğuya açılan büyük bir ticaret yolunun başında oluşu, gerek Antik Çağ’da, gerekse de Hıristiyanlık döneminde çok önemli bir dini merkez oluşu, tarihe büyük bir kent olarak geçmesini sağlamıştır.

İlim ve sanat dünyasında da adını duyurmuş, ünlü kişiler yetiştirmiştir. Bunlar arasında, rüya tabircisi Artemidorus, şair Kallinos ve Hipponaks, filozof Herakleitos, ressam Parrhasius, gramer bilgini Zenodotos sayılabilir.

Efes’in tarihi M. Ö. 6. Bin yıla kadar uzanmaktadır. Bu sonuca son yıllarda Arvalya ve Çukuriçi höyüklerinde ele geçen arkeolojik yerleşke bulgularıyla varılmıştır. Ayasuluk Tepesi’nde yapılan kazılar da burada Erken Tunç Çağı’ndan Hellenistik Çağ’a kadar kesintisiz yerleşmenin var olduğunu göstermiştir. Bu da eski Efes’in Ayasuluk Tepesi’nde olduğunu, buranın Anadolu kavimleri ve Hititler tarafından iskân edildiğini ispatlamaktadır.

Ayrıca Hitit yazılı metinlerinde Apasas olarak geçen kentin bu kent olduğu da kesinleşmiştir. Strabon ve Pausanias gibi yazarlar, tarihçi Herodot, Efesli şair Kallinos gibi antik kaynaklar Efes’in Amazonlar tarafından kurulduğuna ve yerli halkın Karyalılar ve Lelegler’den oluştuğuna işaret etmektedirler.

M. Ö. 1050’de Androklos, diğer eski Yunan kolonistleri gibi Anadolu’ya gelmiş, Efes ve civarını almıştır. Efes, M. Ö. 7. yüzyıl da Kimmerler’in istilasına uğrar ve Artemis Tapınağı yerle bir edilir. M. Ö. 560’da kent Lidyalılarca Artemision çevresine taşınır. M. Ö. 386’da akdedilen Kral Barışı’nın sonunda Efes, Büyük İskender’in gelişine dek sürecek olan Pers egemenliği altına girer. Bugün gezilen Efes, büyük ölçüde, Büyük İskender’in generallerinden Lysimakhos tarafından M. Ö. 300’lerde kurulmuştur. Efes, Bizans Çağı’nda tekrar yer değiştirmiş ve ilk kurulduğu Ayasuluk Tepesi’ne gelmiştir.