Şirince Hakkında

ŞİRİNCE VE ÇEVRESİNDE GÖRÜLEBİLİCEK YERLER

“Şu yeryüzünde cennet diye bir yer varsa, bizim Kırkınca (Şirince) cennetin bir parçası olması gerekir.”

Benden Selam Söyle Anadoluya – Dido Sotiroyo –

Ünlü yazar Dido Sotiroyo, Şirince’yi anlattığı kitabında, böyle bahseder Şirince’den.

Gerçekten de Şirince cennetin bir parçasıdır. Köye gidiş yolunun etrafındaki zeytin, mandalina ağaçları arasında başlayan yolculuk, zeytin ağaçlarıyla süslenmiş gibi kıvrım kıvrım yolun sonunda eski rum evleri ve şarap yapılan üzümlerin nefis kokusu sizi karşılar. Çeşitli şaraplar, özellikle meyve şarapları, zeytin ve zeytinyağı, sabun, kadınların yapmış olduğu çeşitli el işleri, doğal bitkiler ve çaylar, taşlarla döşeli dar sokaklarda, nefis gözleme kokuları arasında gezinti yaparsınız.

Değişik meyve şaraplarından tadar, yöresel yemeklerle ve şirince gözlemeleriyle karnınızı doyurduktan sonra, asırlık çınarın altında çayınızı ve kahvenizi keyifle içersiniz. Şirince köy içini gezip dolaştıktan sonra, eski kiliseyi ziyaret edebilir, tarihi evlerin arasından tepeye doğru bir tırmanışla, tüm Şirince’yi kuşbakışı seyredebilirsiniz.

Şirince’de geçirdiğiniz gün ya da günler, köyün huzur veren sessizliği, doğayla baş başa olmanın verdiği dinginlik, bu dinginlikte kendini yeniden keşfediş, unutulmaz anılarınız haline dönüşecek ve Şirince’den ayrılırken ağzınızda şarap ve gözleme tadı, gözünüzün önünde eski tarihi Şirince Rum Evleri, aklınızda “bir daha ne zaman fırsat bulup da gelebileceğim?” sorusu kalır.

LOKASYON VE YOL TARİFİ:

Özel araç ile gelecekseniz; Önce İzmir’e / Selçuk’a gelin. İstanbul’dan İzmir’e gelirken feribotla Yalova’ya 40 dakikada geçebilirsiniz. İzmir- Aydın otobanı ile Selçuk’a gelin. Yol çok rahat. Kartınıza giriş ya da çıkışta yükleme yaparak 2 tl ile paralı yolu kullanıyorsunuz. Yol çok düzgün, gidiş geliş ayrı. Üç hatlı. Otomobilinizle gelirken İzmir- Aydın otoyolu Selçuk çıkışından 12 km sonra Selçuk girişinde sola sapacağınızı hatırlatalım

Girişte ve çıkışta KGS kartınızı  okutun. Yoksa en uzak mesafe ücreti ödersiniz. Ayrıca 24 ten sonra KGS YÜKLEMESİ YAPILMADIĞINI  lütfen unutmayın.  Selçuk’ta Benzin istasyonu karşısındaki ŞİRİNCE yol tabelalarını takip ederek iki yanı zeytinlikler, meyvelikler arsından,  virajları ve rampayı geçerek 8 km.lik yolculukla tarihe, dağdaki Efes’e, ŞİRİNCE’YE ulaşırsınız. Dolmuş Durakları’nın hemen önünde Selanik Pansiyon tabelamızı göreceksiniz.

Alternatif Ulaşım Yolları…​

Hava Yolu : İzmir / Adnan Menderes Havalimanı’na ineceksiniz.

Yolcu Otobüsü : İzmir’e geldiyseniz; Otogardan Kuşadası, Selçuk, Efes yönüne özellikle yaz sezonunda kolaylıkla otobüsler bulabilirsiniz.

Demiryolu : Selçuk’a gelebilirsiniz.

Şirince Dolmuşları : İzmir Otogardan Selçuk & Şirince yönüne Minibüs seferleri var. Selçuk’tan ise, Şirince’ye her saat başı dolmuş bulabilirsiniz.

ŞİRİNCEYE YAKIN GÜNÜBİRLİK GEZİLEBİLECEK MESAFE UZAKLIKLAR

Şirince’den Pamukkale 215 km. (3 saat)Şirince’den Selçuk 7 km. (10dk.)Şirince’den Tire 50 km. (1/2 saat)Şirince’den Kuşadasi 15 km. (30dk.)Şirince’den Klaros 15 km. (25 dk.)Şirince’den tren İstasyonu Müzesi 15 km. (25 dk.)Şirince’den Dilek Yarımadası Milli Parkı (Kalamaki Milli Parkı) 35 km. (40 dk.)Şirince’den Kuşadasi 13 km. (25 dk.)Şirince’den Ödemiş 80 km. (1 saat)Şirince’den Ödemiş Kayak Merkezi 80 km. (1 saat)Şirince’den Adnan Menderes Havalimanı 55 km. (45 dk.)Şirince’den Milet 50 km (1 saat)Şirince’den Efes 9 km. (15dk.)Şirince’den Meryem Ana Evi 10 km. (15dk.)Şirince’den Efes Plajı (Pamucak) 10 km. (20dk.)Şirince’denAphrodisias 130 km. (2 saat)Şirince’den Bergama 180 km. (3 saat)Şirince’den Bodrum 205 km. (2-3/4 saat)Şirince’den İstanbul: 690 km. (10 saat) (Bandırma feribotu ile 6,5 saat)Şirince’den Marmaris: 240 km. (4 saat)Şirince’den Milas: 120 km. (2 saat)

Avlumuz

Şirince’mizin muhteşem temiz havasında oturup huzura dalabileceğiniz bir  manzara

Kahvaltı

Sizlere sunduguğumuz tamamen doğal kendi üretimimiz olan reçellerimiz ve tadına doyamayacağınız servislerimizle unutamayacağınız bir kahvaltı

Günlük Temizlik
Her gün düzenli olarak sunduğumuz oda temizliğimizle sizleri rahat ettirmeyi amaçlıyoruz
Wifi
Çağın olmazsa olmazı..
Havaalanı Transferi (Ücretli)

Ulaşımı kolaylaştırmak amaçlı sunduğumuz hizmetimizden isterseniz faydalanabilirsiniz.

Selçuk, dünyanın en büyük açık hava müzelerinden biridir. Antik Çağ’ın en önemli yerleşim yerlerinden biri olmuştur.

Selçuk’ta bulunan tarihi yapıların büyük bir bölümü ayaktadır. Efes ören yeri, Türk ve dünya turizmi açısından çok önemli bir merkezdir. Efes Arkeoloji Müzesi ülkemizin en çok ziyaret edilen müzelerinin başında gelir. Selçuklu sanatının en önemli eserlerinden biri olan İsa Bey Camisi Selçuk’tadır. Cami, hem avlulu Türk Camisi tipinin, hem de Anadolu sütunlu camilerinin bilinen en eski örneğidir.

Selçuk’ta ayrıca, Şirince köyü, kırsal turizmin güzel bir örneğidir. İlk çağın en ünlü şehirlerinden biri olan Efes, Küçük Menderes Nehri’nin sularını boşalttığı körfezin yakınında kurulmuştur. Tarıma elverişli toprakları, doğuya açılan büyük bir ticaret yolunun başında oluşu, gerek Antik Çağ’da, gerekse de Hıristiyanlık döneminde çok önemli bir dini merkez oluşu, tarihe büyük bir kent olarak geçmesini sağlamıştır.

İlim ve sanat dünyasında da adını duyurmuş, ünlü kişiler yetiştirmiştir. Bunlar arasında, rüya tabircisi Artemidorus, şair Kallinos ve Hipponaks, filozof Herakleitos, ressam Parrhasius, gramer bilgini Zenodotos sayılabilir.

Efes’in tarihi M. Ö. 6. Bin yıla kadar uzanmaktadır. Bu sonuca son yıllarda Arvalya ve Çukuriçi höyüklerinde ele geçen arkeolojik yerleşke bulgularıyla varılmıştır. Ayasuluk Tepesi’nde yapılan kazılar da burada Erken Tunç Çağı’ndan Hellenistik Çağ’a kadar kesintisiz yerleşmenin var olduğunu göstermiştir. Bu da eski Efes’in Ayasuluk Tepesi’nde olduğunu, buranın Anadolu kavimleri ve Hititler tarafından iskân edildiğini ispatlamaktadır.

Ayrıca Hitit yazılı metinlerinde Apasas olarak geçen kentin bu kent olduğu da kesinleşmiştir. Strabon ve Pausanias gibi yazarlar, tarihçi Herodot, Efesli şair Kallinos gibi antik kaynaklar Efes’in Amazonlar tarafından kurulduğuna ve yerli halkın Karyalılar ve Lelegler’den oluştuğuna işaret etmektedirler.

M. Ö. 1050’de Androklos, diğer eski Yunan kolonistleri gibi Anadolu’ya gelmiş, Efes ve civarını almıştır. Efes, M. Ö. 7. yüzyıl da Kimmerler’in istilasına uğrar ve Artemis Tapınağı yerle bir edilir. M. Ö. 560’da kent Lidyalılarca Artemision çevresine taşınır. M. Ö. 386’da akdedilen Kral Barışı’nın sonunda Efes, Büyük İskender’in gelişine dek sürecek olan Pers egemenliği altına girer. Bugün gezilen Efes, büyük ölçüde, Büyük İskender’in generallerinden Lysimakhos tarafından M. Ö. 300’lerde kurulmuştur. Efes, Bizans Çağı’nda tekrar yer değiştirmiş ve ilk kurulduğu Ayasuluk Tepesi’ne gelmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir